Scranton Prep invaded the shores of the Big Lake on a beautiful Tuesday afternoon and took home victories in both the boys and girls meet. The Boys fell by an overall score of 85-65 and the girls came up short 92-58.


Scranton Prep invaded the shores of the Big Lake on a beautiful Tuesday afternoon and took home victories in both the boys and girls meet. The Boys fell by an overall score of 85-65 and the girls came up short 92-58.

For the girls it was showdown of long distance runners with ‘Paupack’s Rachel Schmalzle and Prep’s Grace Brier, two of the top runners in the area, with Schmalzle taking the crown in the 1600 and in the 3200. The Lady Bucks took the top honors in several other events on the day. Tiffani Berger won the 100 Hurdles (15.8) and the High Jump (4-10). Elaine Bouselli won the Discus (84-3) and Katie Downey claimed first in the Pole Vault (7-6).

For the boys Eric Garcia dominated the jumping events taking first in the Long( 20-6), Triple  (40-2.5) and High Jumps (5-8). Other Buckhorn winners on the day included the 3200 Relay Team of Jacob Dein, Charlie Whitman, Rich Topfer and Andrew Pesselli (9:22). Topfer also took the 800 (2:01), Dein won the 200 (24.5), Brien Edwards in the Shot Put (43-8), and Karl Olsheski in the Discus (124-4).

Boys Results

3200 Relay: Wallenpaupack (Dein, Whitman, Topfer, Pesselli) - 9:22

110 Hurdles: Louis Cornacchione (SP) - 15.3; Loftus (SP), Pesselli (W).

100: Nick Balleys (SP) - 11.6; Gravsandy (W), Evans (SP).

1600: Peter Frein (SP) - 4:39; Gnanendran (SP), Farrell (W).

400: Ryan Robeson (SP) - 53.2; Dein (W), Scott (W).

300 Hurdles: Louis Cornacchione (SP) - 41.7; Pesselli (W), Loftus (SP).

400 Relay: Scranton Prep (46.7).

800: Rich Topfer (W) - 2:01; Cummings (SP), Whitman (W).

200: Jacob Dein (W) - 24.5; Cornacchione (SP), Robeson (SP).

3200: Sam Kuchwara (SP) - 10:18; Frein (SP), Wasylchak (SP).

1600 Relay: Scranton Prep - 3:37.8.

Shot Put: Brien Edwards (W) - 43-8; Deppart (W), Rudalavage (SP).

Discus: Karl Olsheski (W) - 124-4; L.Edwards (W), Hatala (SP).

Javelin: Rob Evans (SP) - 154-6; Hijazi (SP), Walsh (SP).

Long Jump: Eric Garcia (W) - 20-6; Joesan (SP), McDivitt (W).

Triple Jump: Eric Garcia (W) - 40-2.5; Baileys (SP), McDivitt (W).

High Jump: Eric Garcia (W) - 5-8; Ruane (SP), Pesselli (W).

Pole Vault: Marty Berger (SP) - 11-6; Franc (W), Olinyk (SP).

Girls Results

3200 Relay: Scranton Prep (Kristina Grande, Liz Rader, Carrie Frattali, Liz Boino) - 12:12.9.

100 Hurdles: Tiffani Berger (W) - 15.8; Shirey (SP), Sanders (W).

100: Marci Baileys (SP) - 13.0; Sanders (W), DeSantis (SP).

1600: Rachel Schmalzle (W) - 5:20.6; Brier (SP), Sweeney (SP).

400: Marie Philbin (SP) - 1:03.4; Druther (SP), Garcia (SP).

400 Relay: Scranton Prep (Lauren Shirey, Marci Baileys, Liz Rader, Brittany DeSantis) - 53.3.

300 Hurdles: lauren Shirey (SP) - 48.3; Berger (W), Sanders (W).

800: Carrie Frattali (SP) - 2:29.4; Grande (SP), Boino (SP).

200: Marie Philbin (SP) - 27.2; Sanders (W), Rohrbeck (SP).

3200: Rachel Schmalzle (W) - 11:54; Brier (SP), Zale (SP).

1600 Relay: Scranton Prep (Lauren Shirey, Carrie Frattalli, Kristina Grande, Marie Philbin) - 4:27.7.

Shot Put: Elaine Bouselli (W) - 28-8; Ware (SP), Mensah (SP).

Discus: Kelley Talley (W) - 84-3; Mensah (SP), McDonald (SP).

Javelin: Meghan McDonald (SP) - 80-2; Utegg (W), Rose (SP).

Long Jump: Marci Bailleys (SP) - 16-2; Berger (W), Vargas (W).

Triple Jump: Marci Bailleys (SP) - 33-0.5; Kleinert (W), Vargas (W).

High Jump: Tiffani Berger (W) - 4-10; Speicher (SP), Kleinert (W).

Pole Vault: Katie Downey (W) - 7-6; Casey (SP), Gaughan (SP).