Wallenpaupack Area High School held its annual scholarship/awards program on Friday, June 14, 2013. Individuals, organizations and businesses, 125 in all, contributed 243 scholarships totaling $658,571 as noted by Jay Starnes, Principal. The awards went to 117 graduating seniors, with some winning more than once. The list below includes the scholarship/sponsors, followed by the amount and the recipient.

Wallenpaupack Area High School held its annual scholarship/awards program on Friday, June 14, 2013. Individuals, organizations and businesses, 125 in all, contributed 243 scholarships totaling $658,571 as noted by Jay Starnes, Principal. The awards went to 117 graduating seniors, with some winning more than once. The list below includes the scholarship/sponsors, followed by the amount and the recipient.
A.B.A.T.E. Scholarship/Alliance of Bikers Aimed Toward Education: $800, Lydia Rowe
Agriculture, Heart of Wayne-Pike County Agricultural Scholarship/Wayne-Pike County Farm Bureau: $750 each, Lydia Rowe, Nathan Wood
Allie Nuttall Memorial Scholarship/WAHS Class of 1998: $400, Lauren Ingulli
Allied Health Honors/Wayne Memorial Hospital, Inc.: $500, Lauren Ingulli
American Legion Auxiliary Post #311 Scholarship/American Legion Auxiliary-Wilson Kelch Post # 311: $1,000, Todd Uhl
American Legion Auxiliary Post #311 Scholarship Honoring Our Fallen Heroes/American Legion Auxiliary Post #311: $1,000, Christopher Mauro
American Red Cross Award/American Red Cross: $200, Brooke-Lyn Myrick
Arlene Buckley Resiliency Award/The Buckley Family: $300 each, Arielle Riley, Alexa Friedhoff
Arlene Buckley Resiliency Award/Joan Schneider: $250, Theressa Southard
Art Honors/Friends of the Arts: $200, Katelyn Schaefer
Art Club Award/WAHS Art Club: $100, Dominique Tarbell
Attorney Wm. Gumble Memorial Scholarship/Pike County Bar Association: $1,000, Andrew Barnett
Automotive Technology Honors Award in Memory of Thomas J. Murray/Knights of Columbus 797: $250, Devin DeFazio
Band Parents Award/WAHS Band Parents: $150 each, Stephany Nistad, Robert Hoffman
Band Service Awards/WAHS Band Parents: $50 each, Gigi Elashram, Sasha Plotnikova, Tyler Bensen, Katlyn Reynolds, Nicholas Mynarski, James Rockefeller
Brant Dencker Memorial Scholarship/St Paul's Lutheran Church Endowment Fund: $1,000 each, Todd Uhl, Michael Mussman, Kaitlynne Young, Eric Miller, Lydia Rowe, Allison Chory
Brant Dencker Memorial Scholarship/St. Paul's Lutheran Church Service & Fellowship: $300, Allison Chory
Building Construction Honors/Clauss Construction: $250, Joseph Irving
Chamber Choir Award/WAHS Choral Parents: $150 each, Robert Hoffman, Tyler Bensen
Choral Service Awards/ WAHS Choral Parents: $100 each, Tyler Bensen, Emily Cooper, Gigi Elashram, Robert Hoffman, Kaitlin Kresse, Stephany Nistad, Seth Jones, Richard Klein, Chiara Marone
Class of 1962 Scholarship/Class of 1962: $200, Brooke Ezzo
Class of 1963 50th Anniversary Scholarship/Class of 1963: $300, Meggan Barnes
Class of 1978 Award/Class of 1978: $505.46 each, Sasha Plotnikova, Cameron Wolfson
Coldwell Banker Lakeview Realtors Scholarship/Coldwell Banker Lakeview Realtors: $200 each, Cameron Wolfson, Ashley Strezerec
Columbia-Italian-American Club Award/Columbia-Italian-American Club: $500 each, Karissa Celona, Kaitlynne Young
Come Paint With Me Award/Joan Polishook & Local Artists: $100, Taylor Maxson
Communications Honors in Memory of Kenneth Swartz/Ms. Joan Schneider: Luke Bond
Community Vocational Services Award/Community Vocational Services: $50, Devin Belcher
Culinary Arts Scholarship/Woodloch Pines, Inc.: $500, BethAnn Ryan
Daniel Noe James Memorial Scholarship/Daniel Noe James Memorial Fund: $4,000, Katlyn Reynolds
DAR Scholarship/Wayne Chapter, DAR: $100, Hannah Stack
Dental Health Scholarship/Horizon Dental Care-Dr. John Evanish: $500, Samantha Pallay
Donald P. Becker Memorial Scholarship/Mrs. Lois F. Becker: $2,276, Alaina Magnotta
Dorothy Kmetz Memorial Award/Family of Dorothy Kmetz: $200, Gabrielle Corvest
Dr. Alice Marie Horst Memorial Scholarship/Family & Friends of Alice Horst: $500, Nathan Wood
Dwight Haupt Memorial Award/Mr. & Mrs. Warren W. Haupt: $300, Eric White
Dylan Meszler Memorial Award/Stephens/Meszler Family: $350, Alexa Friedhoff
Eastern Propane Scholarship/Eastern Propane: $500, Kaitlin Juran
Edna Hatton Sanquilly Memorial Scholarship/Edna Hatton Sanquilly Memorial Fund: $1,000, Kelly Kirsten
English Honors Award in Memory of Edward G. Lucier/Family: $350, Corey Schmalzle
Food Service Honors In Memory Of Jerry Ehrhardt/Ehrhardt's Waterfront Resort: $250, Alena Lohr-Sadowniczak
Football Boosters Scholarship/WAHS Football Boosters: $500 each, Arthur Hughson, William Hendel
Foreign Language Honors in Memory of G.L. Hannum/Hawley Rotary Club: $500, Hannah Stack
Gail Masker Scholarship/A.M. Skier Insurance: $1,000, Paige Hiller
George & Anna Ramble Memorial Scholarship/Estate of Audrey Ramble: $10,000, Lindsey Crean
Girl Scout Troop #123 Scholarship/Girl Scout Troop #123: $330 each, Taylor Casella, Marcelina Chimpay, Allison Chory, Emily Rose Cooper, Madeline Drake, Allison Kubu, Stephany Nistad, Carly Schuler
Gloria A. Von Hagen Memorial Scholarship/Estate of Gloria A. Von Hagen: $500, Gigi Elashram
Greene Dreher Alumni Scholarship/Greene Dreher Alumni Assoc. Scholarship Fund: $1,000 each, Stevie Lis, Gigi Elashram, Dominique Tarbell, Emma Ricupero, Lydia Seifert - $750 each, Pamela Rosato, Andrew Barnett, Kaelyn Ragonese, Andreia Vilares, Robert Bohus, Katelyn Schafer, Jennifer Ward, Brooke Ezzo, Sarah Mongiello, Maddison DeFrehn - $500 each, Megan Pajalich, Seth Kilian, John Gunnip, Melissa Williamson
Harry & Mary Kiesendahl Memorial Scholarship/Pocono Mt. Visitors Bureau: $1,000, Kyle Jackson
Hawley Regional Performing Arts Scholarship/Hawley Regional Performing Arts Council, Ltd., $2,000, Luke Bond
Hawley Rotary Club Community Service Award /Hawley Rotary Club: $1,500, Kaitlynne Young
Hawley United Methodist Church Peacemaker Award/Hawley United Methodist Church: $1,000, Lindsay Boogertman
Hawley Women's Club Scholarship/Hawley Women's Club: $750 each, Jenni Ward, Karissa Celona, Adrian Schmidt
Henry & Carmen Arneberg Carlin Memorial Scholarship/Bliss Ireland: $500 each, Nicolai Tereschak, Joseph Irving
Instrumental Music Award in Memory of Warren & Olive Murphy/Mr. Richard Murphy: $100, Gigi Elashram
Jan Smith Burke Memorial Scholarship/Family & Friends of Jan Burke: $500, Brittany Guerrieri
Jason Gumble-Randy Swanson Memorial Scholarship/Youth Bowling League & Wallenpaupack Bowling Center Management: $500, Richard Hartill
John Hazelton Memorial Scholarship/Mrs. Lois Hazelton: Steven Mulcahey
John Philip Sousa Award/WAHS Band Parents: $1,000, Kaitlin Kresse
Kathryn Hendry Roloson Memorial Scholarship/Family, Friends and Former Students: $400, BethAnn Ryan
Kiley Associates, LLC Scholarship/Kiley Associates, LLC: $250, Nathan Wood
Lake Region Community Dock Foundation Scholarship/IGA/Shook Family: $1,000 each, Brooke Hillriegel, Carly Schuler
Lake Wallenpaupack German/American Club Scholarship/Lake Wallenpaupack German/American Club: $500, Patrick Brown
LcPL Jacob W. Beisel Memorial Scholarship/The Beisel Family: $300 each, Tyler Bensen, Eric White
Lords Valley Country Club Men's Association Scholarship/Men's Association of Lords Valley Country Club: $1,000, Karissa Celona
Louis Armstrong Jazz Award/WAHS Band Parents: $500, Brandon Giraldo
Marine Corps League Scholarship/Gung-Ho Detachment 909 of The Marine Corps League: $500, Ariel Thompkins
Marjorie Murphy Honorary Award/Hawley Library: $200, Katelyn Schafer
Marywood University Award/Marywood University: $150, Michael Plate
Mathematics Honors/Wayne Bank: $100, Corey Schmalzle
Michael LoDolce Memorial Scholarship/Football Coaching Staff: $250, Arthur Hughson
Michael LoDolce Scholarship/Michael LoDolce Scholarship Fund: $1,000, William Hendel
Milford Valley Quilt Guild Scholarship/Milford Valley Quilt Guild: $1,000, Emma Ricupero
Music Honors Award-Chorus & Band/Mrs. Alice Welker: $400, Kaitlin Kresse
National School Choir Award/ WAHS Choral Parents: $300, Kaitlin Kresse
Nebzydoski-White Memorial Junior 4-H Livestock Scholarship/Livestock Sale Scholarship Fund: $1,000 each, Maddison DeFrehn, Kaitlin Juran, Nathan Wood
Newfoundland Rotary Scholarship Awards/Newfoundland Rotary Club: $1,000 each, Robin Coolbaugh, Andrew Barnett, Katlyn Reynolds
Nicholas Barnes Memorial Scholarship/Meggan & Suzanne Barnes: $500, Eric White
Northeastern PA Theatrical Alliance Scholarship for the Performing Arts/Northeastern Pennsylvania Theatrical Alliance: $500, Luke Bond
Northeasters Barbershop Chorus Award/Northeasters Barbershop Chorus, Honesdale Chapter: $350, Kaitlin Kresse
Olga FinoArt Scholarship/Pike County Art & Craft: $500, Emma Ricupero
Otto "Ray" Winkler Memorial Basketball Scholarship/Coaches, Players and Families of the Basketball Program: $300 each, Alexix Roman, Jake Brown
Outstanding Volunteer Award/Volunteers of Paupack: $700, Dominique, $500, Anna Intartaglio, $200 each, Allison Kubu, Michael Plate, $100, Destiny Perez-Franco
Pearle Blitz Smith Scholarship/Janice Rolf: $750 each, Melissa Schiller, Katlyn Reynolds
Photography Award/Video Club: $100, Emily Cooper
Pike County Bar Association Attorney William G. Rice Memorial Scholarship/Pike County Bar Association: $1,000 each, Emily Cooper, Nicole Bartell
Pike County Bar Association Scholarship/Pike County Bar Association: $1,000 each, Jasmin Gonzalez, Gigi Elashram, Rebeka Gaelano, Phillip Szostak
Pike County Council of Republican Women Scholarship/Pike County Council of Republican Women: $1,000, Patrick Brown
Pike County Public Library Scholarship/Pike County Public Library: $500, Kaitlin Kresse
Pike County Republican Committee Memorial Scholarship/Pike County Republican Committee: $1,000, Eric White
Pike-Wayne License Beverage Association Scholarship/Pike-Wayne License Beverage Association: $800, Dominique Tarbell
Pleasant Valley Grange Scholarship/Pleasant Valley Grange #1074: $500, Seth Jones
Pocono Mt. Visitors Bureau Scholarship/Pocono Mt. Visitors Bureau: $500 each, Dominique Tarbell, Taylor Casella
Promised Land Ladies Community Club Scholarship/Promised Land Ladies Community Club: $300, John Gunnip
Promised Land Sportsman's Association Scholarship/Promised Land Sportsman's Association: $750 each, Sarina Pajalich, John Gunnip
Raymond Millspaugh Award/Kim & Joy Warner: $150, Stephany Nistad
Rebekkah Lodge #559 Scholarship/The Rebekkahs & Ladies of Paupack Lodge, Lindsey Crean
R.E.S.C.U.E. Benjamin B. Stone Memorial Scholarship/The Stone Family: $500, Jeremy Oettinger
Ritz Continuing Service Award/Ritz Company Playhouse: $150 each, Luke Bond, Stephany Nistad
Roberta Coba Memorial Scholarship/Vietnam Veterans of America Tri-State Chapter #623: $500 each, Caitlin Donohue, Rebeka Galeano
Rotary Club of Lords Valley Scholarship/Rotary Club of Lords Valley District 7410: $1,000, Rebeka Galeano
Salutatorian Award/Attorney John F. Spall: $1,000, Lindsey Crean
Scholar/Athlete Award/Anonymous: $500, Corey Schmalzle
School Support Staff Scholarship/Greene-Dreher Alumni Association: $750, Robin Coolbaugh
Science Honors/Wallenpaupack Area Medical Foundation: $400, Corey Schmalzle
Shohola Area Lions Club Scholarship In Memory Of Andy Bartsch/Shohola Area Lions Club: $1,500 each, Tyler Bensen, Jonathan Mruczkewycz
Show Choir Awards/WAHS Choral Parents: $150 each, Seth Jones, Chiara Marone
Skip Scamell Award/Ritz Company Playhouse: $150, Tyler Bensen
Social Studies Honors/Community Women's Club: $500, Lindsey Crean
Tat Krautter Memorial Scholarship/Mrs. Connie Edwards: $1,000, Sarina Pajalich
Technology/Business Honors/PPL Electric Utilities: $200, Devin Landolfi
The Dime Bank Director's Award/The Dime Bank: $1,250, Mason Gallik
The Experimental Aircraft Association Scholarship/The Cherry Ridge Chapter 283: $1,500, Kyler Chern
The Honesdale Area Jaycees Jennifer Killam Memorial Scholarship/Honesdale Area Jaycees: $1,000, Kaitlin Kresse
The Pat Abrams Penn State Memorial Scholarship/The Patrick Abrams Memorial Scholarship Inc.: $250 each, Kaitlynne Young, Katherine Lutfy
Tobyhanna-Newfoundland Lions Club Wm. C. Weber Continuing Education Award/Tobyhanna-Newfoundland Lions Club: $500 each, Emma Ricupero, John Gunnip
Tyler Paul Whitman Memorial Scholarship/Mr. & Mrs. Charles R. Whitman, Jr.: $1,000 each, Cecilia Hansen, Lisa Beilman, Taylor Maxson
U.S. Military Academy Scholarship/West Point Military Academy: $500,000, Stephanie Halas
Valedictorian/Attorney John F. Spall: $1,000, Corey Schmalzle
Victoria T. Robinson Memorial Scholarship/Auxiliary of Wayne Memorial Hospital: $1,800, Lauren Ingulli
WAHS Players Alice Welker Honorary Award/WAHS Fine Arts Boosters: $100 each, Kaitlin Kresse, Stephany Nistad
WAHS Players Alumni Award/WAHS Players Fine Arts Boosters: $100 each, Karissa Celona, Tyler Bensen, Brooke Ezzo
WAHS Players Excellence in Musical Theatre Award/WAHS Fine Arts Boosters: $100 each, Chiara Marone, Robert Hoffman
WAHS Players Excellence in Technical Theatre/The Hoffmann Family: $150 each, Bryant Decker, Patrick Brown
WAHS Players Joan Schneider Honorary Award/WAHS Fine Arts Boosters: $100 each, Hayley Cohan, Luke Bond
WAHS Players Parents Memorial Award/WAHS Fine Arts Boosters: $100 each, Emily Cooper, Madeline Drake, Scout Edwards
WAHS Players Service Award/WAHS Fine Arts Boosters: $50 each, Luke Bond, Thomas Brady, Tyler Bensen, Patrick Brown, Karissa Celona, Lucia Chavez, Hayley Cohan, Emily Cooper, Bryant Decker, Madeline Drake, Scout Edwards, Gihan Elashram, Brooke Ezzo, Robert Hoffman, Seth Jones, Kaitlin Kresse, Chiara Marone, Stephany Nistad, James Rockefeller
Wallenpaupack Area Education Association Scholarship/Wallenpaupack Area Education Association: $5,600, Brittany Guerrieri, $1,000, Erika Maxson, $500, Nicole Hamelburg, $250 each, Danielle Palazzi, Kaitlin Kresse
Wallenpaupack Boys Soccer Boosters Award/Wallenpaupack Soccer Boosters: $250, Shane Connors
Wallenpaupack Boys Tennis Boosters Award in Memory of Tyler Whitman/Wallenpaupack Boys Tennis Boosters: $150 each, Jeffrey Alderfer, Eric Miller
Wallenpaupack Girls Soccer Boosters Award/Wallenpaupack Girl's Soccer Boosters: $500 each, Kaelyn Ragonese, Gabrielle Weaver
Wallenpaupack Youth Soccer League Scholarship/Wallenpaupack Youth Soccer League: $500, Kaelyn Ragonese
Waltman Award/Anonymous: $500, Stephanie Halas
WANES PTA Scholarship/Wallenpaupack Area North Elementary School PTA: $500, Erika Maxson
Wayne County Builders Association Scholarship/Wayne County Builders Association: $250 each, Erika Maxson, Taylor Maxson, Ian Coutts, John Zito, Tyler Bensen, Joseph Irving
Wayne County Business & Professional Women's Scholarship/Wayne County Business & Professional Women's Club: $500, Jenni Ward
Wayne County Community Foundation Scholarship/Edwin Thomas Scholarship Fund: $1,000, Mason Gallik
Wayne County Community Foundation Scholarship/Leon Scudder Fund: $2,000 each, Erika Maxson, Eric Miller, Jeremy Oettinger
Wayne County Community Foundation Scholarship/Wayne County Community Foundation: $1,000, Tristan Evans
Wayne County Community Foundation Scholarship/Jeri Bigart Memorial Fund: $3,000, Lindsay Boogertman
Wayne County Community Foundation Scholarship/Dr. & Mrs. Philip Liu, $2,000, James Rockefeller
Wayne-Pike PSU Alumni Assoc. Scholarship (Worthington)/Wayne-Pike Penn State Chapter: $1,216 each, Kaitlynne Young, Phillip Szostak
Wayne-Pike Penn State Alumni Scholarship/Wayne-Pike Penn State Alumni Association: $2,500. Katlyn Reynolds
William S. (Billy) Soose Memorial Scholarship/William S. Soose Memorial Fund: $1,252, Nicolai Tereschak
Woodloch Renaissance Person Award/Woodloch Pines, Inc.: $500, Chiara Marone