This is the ballot list for November 5, 2013 in Wayne County, PA, copied and pasted from the county's web site, co.wayne.pa.us. Polls close at 8 p.m.
Note: for Pike County ballots, visit pikepa.org.

Wayne County, PA
Candidate List for November 5, 2013 Municipal Election
Wayne County Bureau of Elections
Judge of the Superior Court‐Statewide‐vote for one
      Vic Stabile‐Rep
      Jack McVay, Jr.‐Dem
 
Jury Commissioners‐Countywide‐vote for one
      Judith M. Romich‐Rep   
      Patricia Biondo‐Dem   
 
Berlin Township
Auditor‐6 year term‐vote for one  No candidate
Auditor‐2 year term‐vote for one  No candidate
Supervisor‐vote for one    Steven Propst‐Rep  Charlie Gries, Jr.‐Dem   
Tax Collector‐vote for one   Linda Kelly‐Rep   Brandy R. Freiermuth‐Dem
Judge of Election‐vote for one   Berlin # 1‐Clayton Crum‐Rep Berlin # 2‐No candidate
Inspector of Election‐vote for one  Berlin # 1‐Nancy Bates‐Rep Berlin # 2‐Colleen Steelman‐Rep
 
Bethany Borough
Council Members‐4 year term‐vote for three John Harvey‐Rep  Ruth Bairstow‐Rep   
      Christopher Peroni‐Dem  
Council Member‐2 year term‐vote for one Ray W. Kimble‐Rep   
Mayor‐vote for one    Margaret Freeman‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   David C. Hartung‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Bob Longenecker‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  No candidate   
 
Buckingham Township
Auditor‐vote for one    No candidate
Supervisor‐6 year term‐vote for one  James R. Mullican‐Rep   
Supervisor‐2 year term‐vote for one  Kurt A. Mueller‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Michelle B. Hunt‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Mary M. Reyes‐Dem
Inspector of Election‐vote for one  Vicky S. Shakelton‐Rep  Adeline Heesh‐Dem   
 
Canaan Township
Auditor‐vote for one    Carol Keenan Zawislak‐Rep   
Supervisor‐vote for one    Lewis C. Henshaw‐Rep    
Tax Collector‐vote for one   Linda S. Davis‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Gloria Gebert‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Donna Hodorawis‐Rep
 
Cherry Ridge Township
Auditor‐6 year term‐vote for one  Mary C. Coar‐Rep
Auditor‐4 year term‐vote for one  No Candidate   
Supervisor‐vote for one    Peter J. Suhosky, II‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Edward J. Coar‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Mary Jane Burke‐Dem
Inspector of Election‐vote for one  Kimberly Daniels‐Rep  Rebecca M. Burke‐Dem   
 
Clinton Township
Auditor‐6 year term‐vote for one  No candidate
Auditor‐4 year term‐vote for one  No candidate
Auditor‐2 year term‐vote for one  Bonnie K. Johnson‐Rep   
Supervisor‐vote for one    Ken Coles‐Rep   Robert H. Christman‐Dem  
Tax Collector‐vote for one   Marianne L. Thorpe‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Clinton # 1‐Leona Nolan‐Rep Clinton # 2‐No candidate
Inspector of Election‐vote for one  Clinton # 1‐Betty E. Guarino‐Rep Christina L. Salak‐Dem
      Clinton # 2‐Beverly J. Fitzsimmons‐Dem  
 
Damascus Township
Auditor‐vote for one    No candidate
Supervisor‐vote for one    Steven R. Adams‐Rep/Dem  
Tax Collector‐vote for one   Barbara Van Orden‐Rep  
Judge of Election‐vote for one   Dam # 1‐Melissa Rutledge‐Rep  Dam # 2‐No candidate
Inspector of Election‐vote for one  Dam # 1‐Lynne Freda‐Dem  
      Dam # 2‐Theresa L. Henderson‐Rep Angela M. Davis‐Dem  
 
Dreher Township
Auditor‐6 year term‐vote for one  No candidate
Auditor‐2 year term‐vote for one  Teresa Duggan‐Dem   
Supervisor‐vote for one    John R. Young‐Rep/Dem  
Tax Collector‐vote for one   Kathy Young‐Rep/Dem  
Judge of Election‐vote for one   John E. Spewak‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Judy Spewak‐Rep  Donna B. Lee‐Dem  
 
Dyberry Township
Auditor‐vote for one    Patricia Tuttle‐Rep   
Supervisor‐vote for one    John F. Walker‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Joan M. Donofry‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Nellie M. Nichols‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Delores Falvo‐Dem   
 
Hawley Borough
Council Members‐4 year term   John B. Robertson, Jr.‐Rep Michele Rojas‐Rep
 Vote for three    Ann Monaghan‐Rep/Dem Marty Cox‐Dem    
      Tiffany G. Rogers‐Dem   
Council Members‐2 year term   Mary C. Sanders‐Rep   Donald Kyzer‐Rep
 Vote for two    Jill C. Carletti‐Dem   
Mayor‐vote for one    David Kevin Hawk‐Rep/Dem   
Tax Collector‐vote for one   Barbara S. Middaugh‐Rep/Dem  
Judge of Election‐vote for one   No candidate
Inspector of Election‐vote for one  No candidate
 
Honesdale Borough
Council Members‐4 year term   Bill Canfield‐Rep  Bob Jennings‐Rep
 Vote for four    Harry A. DeVrieze‐Dem   
Council Member‐2 year term‐vote for one Juanita Pisano‐Rep   
Mayor‐vote for one    Ed Langendoerfer‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Coleen Tuman‐Rep/Dem
Judge of Election‐vote for one     H#1‐No candidate   H#2‐Lois Jean Pfund‐Rep   H#3‐Joseph Podrasky‐Dem
Inspector of Election‐vote for one  H# 1‐Sarah Canfield‐Rep
      H#2‐Marilyn McElroy‐Rep Jean Bidwill‐Dem
      H#3‐Kelly Kornbau‐Rep  Jean Meagher‐Dem  
 
Lake Township  
Auditor ‐vote for one    John Heraghty‐Rep/Dem  
Supervisor‐6 year term‐vote for one  Scottie Swingle‐Rep  Jerry Tregaskis‐Dem   
Supervisor‐4 year term‐vote for one  Timothy Jaggars‐Rep  Joseph Gwozdziewycz‐Dem  
Tax Collector‐vote for one   Kelly K. Kyzer‐Rep/Dem  
Judge of Election‐vote for one   Carol Williams‐Dem
Inspector of Election‐vote for one  Anita Elaine Cook‐Rep  Joan M. Belles‐Dem  
      
Lebanon Township
Auditor‐6 year term‐vote for one  No candidate
Auditor‐4 year term‐vote for one  No candidate
Supervisor‐vote for one    Charles E. Augello‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Rosanne M. Alexander‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Jay L. Vail‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Lynita Vail‐Rep
 
Lehigh Township
Auditor ‐vote for one    Mindy Papierowicz‐Rep/Dem  
Supervisor‐vote for one    Protus E. Phillip‐Rep  David J. Boruta‐Dem   
Tax Collector‐vote for one   Diane Major‐Rep  Eileen Kohn‐Dem
Judge of Election‐vote for one   Kristen D. Cunningham‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Barbara C. Phillips‐Dem   
 
Manchester Township
Auditor‐vote for one    No candidate
Supervisor‐vote for one    Harold Hawley, Jr.‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Beverly A. Gill‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Alton Adams‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Lois Young   
 
Mount Pleasant Township
Auditor‐vote for one    No candidate
Supervisor‐vote for one    Albert H. Wildenstein‐Rep Jim Knapp‐Dem   
Tax Collector‐vote for one   Clara Keast‐Rep  
Judge of Election‐vote for one   Gomer Perham‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Kathryn R. Dix   
Oregon Township
Auditor ‐vote for one    Maedine Crum‐Woods‐Rep  
Supervisor‐vote for one    Bernard Tallman‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Marie Bryant‐Rep
Judge of Election‐vote for one   No candidate
Inspector of Election‐vote for one  Debra K. Skinner‐Rep  Betty M. Hartman‐Dem   
 
Palmyra Township
Auditor ‐vote for one    Gary Van Orden‐Rep   
Supervisor‐vote for one    Peter Steffen‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Joanne Kmetz‐Rep
Judge of Election‐vote for one   No candidate
Inspector of Election‐vote for one  Rosemarie Meditz‐Democratic   
 
Paupack Township
Auditor‐vote for one    Jean M. Corey‐Rep   
Supervisor‐vote for one    Bruce Chandler‐Rep/Dem  
Tax Collector‐vote for one   Florence Peoples‐Rep/Dem
Judge of Election‐vote for one   Shirley M. Herr‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Kathleen Carlson‐Rep  Maryann Vaccaro‐Dem  
 
Preston Township
Auditor‐vote for one    No candidate
Supervisor‐vote for one    J.C. Neu‐Rep/Dem   
Tax Collector‐vote for one   Suzanne W. Wormuth‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Duane Giles‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Alice M. Sampson‐Rep  Evelyn Hoops‐Dem  
 
Prompton Borough
Auditor ‐vote for one    Jimmie Ann Fries‐Rep   
Council Members‐vote for three  Dale Odell‐Rep  Daniel Biondo‐Dem   
      Kirk Fries‐Dem    
Mayor‐vote for one    Stacy L. Wentzel‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Chase L. Holl‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Sharon Fries‐Dem
Inspector of Election‐vote of one  Janet Odell‐Rep   Cheryl Guinther‐Dem   
 
Salem Township
Auditor‐vote for one    Beryl Swingle‐Rep   
Supervisor‐vote for one    Dennis Chapman‐Rep/Dem  
Tax Collector‐vote for one   Marlene Yedinak‐Rep/Dem
Judge of Election‐vote for one   Kenneth Van Kleef‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Deborah Van Kleef‐Rep  Patricia Chapman‐Dem
 
 
 
 
Scott Township
Auditor‐vote for one    Antoinette M. Bryant‐Rep  
Supervisor‐vote for one    Bradley K. Hubbard‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Laura L. Travis‐Rep
Judge of Election‐vote for one   Suzanne Tuttle‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Natasha Tuttle‐Rep  Harold Stafford‐Dem   
 
South Canaan Township
Auditor‐vote for one    Paula Adolfson‐Rep   
Supervisor‐vote for one    Randy Beam‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Paula J. Herzog‐Dem  
Judge of Election‐vote for one   Holly Highhouse‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Tammie L. Lamberton‐Rep  
 
Starrucca Borough
Auditor ‐vote for one    Paul D’Agati‐Rep  
Council Member‐4 year term‐vote for three Jason Heeman‐Dem
Council Member‐2 year term‐vote for one No candidate   
Mayor‐vote for one    Mary Ann DeBalko‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Donald Potter‐Rep
Judge of Election‐vote for one   No candidate
Inspector of Election‐vote for one  No candidate   
 
Sterling Township
Auditor‐vote for one    Ruth K. Rarick‐Rep/Dem   
Supervisor‐vote for one    Jeffrey H. Olsommer‐Rep/Dem  
Tax Collector‐vote for one   Cindy Ziegler‐Hefty‐Rep  
Judge of Election‐vote for one   No candidate
Inspector of Election‐vote for one  Kristin M. Curtis‐Dem  
 
Texas Township
Auditor‐6 year term‐vote for one  Sandy Kowalczyk‐Rep   
Auditor‐4 year term‐vote for one  Lorraine M. Gallik‐Rep   
Supervisor‐6 year term‐vote for one  Allan Wickle‐Rep  Richard Southerton‐Dem  
Supervisor‐2 year term‐vote for one  Paul Sprague‐Rep  Richard Southerton‐Dem  
Tax Collector‐vote for one   Tanya Gibbons‐Rep
Judge of Election‐vote for one   T#1‐Eva G. Crocker‐Rep    T#2‐Susan Martone‐Dem     
      T#3‐Elizabeth LaTournous Barnes‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  T#1‐Arlene Seig‐Rep  Debbie Swendsen‐Dem
      T#2‐Jeanette Gardas‐Dem
      T#3‐Margaret M. Meszler‐Rep
 
 
 
 
 
 
Waymart Borough
Auditor‐6 year term‐vote for one  No candidate
Auditor‐4 year term‐vote for one  No candidate
Auditor‐2 year term‐vote for one  No candidate
Council Members‐4 year term   Jane M. Varcoe‐Rep   Lilian Rollison‐Rep
 Vote for four    Karl Williams‐Rep  Douglas E. Bayly‐Dem   
Council Member‐2 year Term‐vote for one Charlene Schermerhorn‐Rep  
Mayor‐vote for one    John T. Millard‐Rep   
Tax Collector‐vote for one   Karen H. Robinson‐Rep  
Judge of Election‐vote for one   Eston Brooks‐Rep
Inspector of Election‐vote for one  Doris L. Brooks‐Rep  Karen L. McElroy‐Dem  
 
Wayne Highlands School Directors
Region # 1‐vote for two  (Buckingham, Damascus # 1 & # 2, Manchester, Preston, Scott)  
      John K. Lowe‐Rep/Dem  
      Thomas Fasshauer‐Rep/Dem  
Region # 3‐vote for two  (Berlin # 1 & # 2, Cherry Ridge, Oregon, Prompton, Texas # 1 & # 2)   
      Heather Stephens‐Rep/Dem  
      Kathleen Grandjean‐Rep/Dem   
      
Western Wayne School Directors
Region # 1‐vote for two  (Canaan, Clinton # 1 and Waymart)  
      Andrew J. Gaudenzi‐Rep   
      Donald H. McDonough‐Rep/Dem  
      James Salak‐ Dem    
Region # 2‐vote for one  (Lake and South Canaan)    
      Bernice Fiorella‐Rep/Dem   
Region # 3‐vote for one  (Salem and Sterling)   
      Donald E. Olsommer, Jr.‐Rep   
 
Forest City Regional School Directors‐Clinton Twp. # 2
Region # 1‐vote for one    Linda Zefran‐Rep    
      Mary Costanzo‐ Dem  
 
Wallenpaupack Area School Director‐Region at Large (Dreher, Hawley, Palmyra, Paupack and Texas # 3)
Vote for Four     John Kiesendahl‐Rep/Dem
      Coulby Dunn‐Rep/Dem
      Lisa Smith‐Rep/Dem
      Michael Romeo‐Rep/Dem
North Pocono School Director‐Lehigh Twp.
Region # 3‐vote for one    Michael A. May‐Rep/Dem
 
Susquehanna Community School Director‐Starrucca Boro.
Region # 3‐vote for one    No candidate